30 Eylül 2016 Cuma

2013 KPSS Eğitim Bilimleri Soruları ve Çözümleri

2013 kpss eğitim bilimleri sınavı öncesinde kpss adaylarına kpss uzmanlarımız tarafından hazırlanmış olan kpss 2013 sorularını sizlerle paylaşmak istedik.

13 Ocak 2013 Pazar 01:23
Bu haber 14555 kez okundu
2013 KPSS Eğitim Bilimleri Soruları ve Çözümleri

 Öğrencilerini 6 kişilik heterojen gruplara ayıran Hümeyra öğretmen, belirlenen konuyu gruplara verir. Grup çalışması sonrası her öğrenciye test uygulanır ve değerlendirme yapılır. Her öğrencinin almış olduğu puanlar toplanarak bulundukları grubun puanı belirlenir. En başarılı gruba ödül verilir.

1)      Hümeyra öğretmen kullandığı öğretim yöntem teknikle öğrencilerinde aşağıdakilerden hangisini öncelikle gerçekleştirmek istemektedir?
A)     Başarı duygusu
B)      Motivasyon
C)      Olumlu bağlılık
D)     Akademik özgüven
E)      Ait olma
Çözüm: Kullanılan yöntem – teknik bir işbirlikli uygulamadır. Yani grupla çalışma tekniğidir. Grup çalışmalarında öncelikle gelişmesi beklenen olumlu bağlılıktır. ÖSYM tarafından eğitim bilimleri literatüründeki kabul bu şekildedir. Ayrıca ÖSYM “olumlu bağlılık” kavramını “olumlu bağımlılık” olarak belirtmektedir.
2)      Aşağıdaki paragrafta iki farklı eğitim bilimci arasındaki konuşmalar yer almaktadır.
Ernst: Ben bir eğitim bilimci olarak öğretenle değil öğrenenin nasıl öğrendiğiyle ilgilenirim. Benim için düşünmeyi öğrenmek önemlidir.
Alper: Ernst hocam ben biraz daha katıyım bu konuda. Bir eğitim bilimci olarak, öğretenle daha çok ilgilenirim. Öğretenin donanımı ve bilgileri organize bir biçimde örgütleyerek öğrenciye anlatımı benim için daha önemlidir.
Bu durumda bu iki hocanın en çok tercih ettiği öğretim yöntem ya da tekniği aşağıdakilerden hangisinde doğru olarak verilmiştir?
  ERNST ALPER
A)     Bağlaşımcılık Yapılandırmacılık
B)     Sunuş Buluş
C)     Buluş Sunuş
D)     Yapılandırmacılık Sunuş
E)     Yapılandırmacılık Bağlaşımcılık
Çözüm: Yapılandırmacılık; öğrenci merkezli, öğretenin değil öğrenmenin nasıl olduğunu vurgulayan, düşünmeyi öğrenmenin daha önemli olduğunu ön plana çıkaran bir yaklaşımdır. Sunuş yöntemi; öğretmen merkezli, geleneksel, öğrenene bilgilerin örgütlü ve organize bir biçimde aktarıldığı uygulamadır. Cevap: D
3)      Aşağıdaki ifadelerden hangisi “yaşam boyu öğrenme” için uygun değildir?
A)     Birey kendi kendini öğrenmeye güdüler.
B)      Öğrenme seçenekleri ve yöntemleri sınırlıdır.
C)      Farklı bilgi kaynakları kullanılır ve yaparak öğrenme gerçekleşir.
D)     Yaratıcılık ve grup çalışmaları ön plandadır.
E)      Zaman ve mekân sınırlandırılması yoktur.
Çözüm: Yaşam boyu öğrenmenin en önemli özelliklerinden biri; sınırlamanın olmamasıdır. Yani zaman, mekân, yöntem teknik ve öğrenme seçenekleri açısından sınırlama söz konusu değildir. Cevap: B
4)     
Kavram haritası
Vee diyagramı
Kavramsal karikatürler
Yukarıdakilerden hangisi veya hangileri kavram yanılgılarının tespit edilmesinde ve giderilmesinde kullanılan tekniklerdendir?
A)     Yalnız I
B)      I ve III
C)      I ve II
D)     II ve III
E)      I, II ve III
Çözüm: Kavram haritaları; anlamlı öğrenme için önemlidir. Özellikle kavram yanılgılarının tespit edilmesinde ve giderilmesinde kullanılır. Vee diyagramı odak soru etrafında şekillenen bu yöntemde kavram yanılgılarının tespit edilmesi ve giderilmesi gerçekleştirilir. Kavramsal karikatürler; özellikle hayvan figürlerinin kullanıldığı bu yöntemde hem eğlenceli öğretim gerçekleşir hem de kavram yanılgıları giderilir. Cevap: E
5)      Kısa süreli belleğin sınırlılığı nedeniyle bilgilerin depolanması ve kalıcı olarak örgütlenebilmesi için aşağıdakilerden hangisi öncelikle tercih edilmelidir?
A)     Dikkat
B)      Tekrar
C)      Anlamlandırma
D)     Yürütücü kontrol
E)      Duyuşsal kontrol
Çözüm: Kısa süreli bellekteki bilginin saklanabilmesi için bilgi birim olarak sınırlı olmalıdır ve aynı süre de kısıtlıdır. Bu nedenle bilginin örgütlenebilmesi ve uzun süreli belleğe aktarılabilmesi için tekrar stratejisi öncelikle tercih edilmelidir. Cevap: B

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  2013 KPSS'de GK-GY Kısmını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  e-gazete
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV